Správná výživa pro amatérské sportovce

Jestliže začínáte se sportem, nebo jste takový rekreační sportovec, ale přesto chcete dosahovat stále lepších a lepších výsledků, musíte nejen tvrdě trénovat, ale i správně a vyváženě jíst. A právě správná výživa je většinou pro amatérské sportovce jednou velkou záhadou.

Je správná výživa vážně tak důležitá?

Jednoznačně ano! Špatný způsob stravování a pití má za následek předčasnou únavu, poruchu koncentrace, koordinace, trávicí obtíže a svalové křeče. Naopak správnou výživou se zvýší výkonnost a celkový zdravotní stav amatérského sportovce.

A co doplňky stravy?

Ty Vám skutečně pomohou získat potřebné množství užitečných látek (vitamíny, minerály, stopové prvky), ale jen pokud je budete správně užívat. Ono totiž všeho moc škodí. Dlouhodobý nadměrný příjem jedné minerální látky způsobuje nerovnováhu, která zapříčiní zhoršené vstřebávání jiného minerálu. Doplňky stravy potřebují hlavně profi sportovci a ti, co se sportu věnují opravdu pravidelně a chtějí dosáhnout velkých výsledků. Pokud jste amatérský sportovec a optimálně se stravujete, pak jsou pro Vás doplňky stravy zcela zbytečné.

Za jeden den by jste měli sníst pět až šest porcí s odstupem dvou až tří hodin. Poslední porci by jste si měli dát nejpozději 3 hodiny před spaním. Je snad jasné, že správná výživa by měla obsahovat denní dávku vitamínů (ve formě ovoce a zeleniny). Ovoce si dopřejte raději o dopolední svačině, protože i ovoce obsahuje cukr, který Vaše tělo bude moct spalovat celý den. Dopřejte si i dodávku vápníku v podobě mléčných výrobků. Vyhýbejte se smaženým jídlům a jednoduchým cukrům, které jsou obsaženy ve sladkostech.

Kromě základní výživy se rozlišují další tři fáze sportovní výživy.

Předstartovní fáze

Musí být doplněny zásoby energie, vitamínů a minerálních látek. Sportovci občas pořádají v předvečer závodu bramborové a těstovinové párty kvůli doplnění zásob cukrů. Asi tři hodiny před startem závodu by jste si měli dopřát poslední hlavní jídlo, bohaté na cukry, chudé na tuky. Krátce před začátkem závodu vypijte cca 0,5 litru nápoje s vysokým obsahem cukru a elektrolytů (remineralizační nápoj). Toto zavodnění je vhodné při delších aktivitách, aby jste omezili předčasné přehřátí. Na to je vhodné smíchání vody a ovocné šťávy v poměru 1:1 až 3:1.Jestliže není zevní teplota příliš vysoká, můžete v tekutině rozmíchat 1-2 lžíce rozdrcených ovesných vloček pro zvýšené doplňování energetických zásob.

Závodní fáze

Podle doby trvání a intenzity zátěže se mohou během závodu požívat drobné pokrmy (ovesné vločky, müsli tyčinky), ovoce (jablko, hruška). Při intenzivní zátěži je třeba vypít každých 15 minut 250 ml tekutiny. Při kratším závodě nebo při vysokých venkovních teplotách dorovnávejte pouze ztrátu tekutin. Pijte minerální vodu, nebo zředěné ovocné šťávy. Tělo při zátěži ztrácí tekutiny i energii. Jedním litrem potu se vyloučí cca 10 ug jodu a mnoho jiných látek. Proto by ve Vašem jídelníčku neměly chybět mléčné výrobky, jodovaná kuchyňská sůl, masné výrobky a pečivo, které obsahují jód. Jestliže často a intenzivně sportujete a občas se Vám stává, že dostanete svalové křeče, může to být známka nedostatku hořčíku. Ten se vylučuje společně s potem. Amatérští sportovci předejdou nedostatku hořčíku správnou výživou.

Hořčík získáte z minerální vody, nebo z potravin, které obsahují velké množství hořčíku a vápníku (mléčné výrobky, celozrnné pečivo). Hořčík je obsažen v laktóze, která zlepšuje propustnost sliznice tenkého střeva a výsledkem je lepší vstřebávání hořčíku a vápníku. Laktosu najdeme v mléčných výrobcích, nebo si ji můžeme přidat ve formě prášku do nápojů a pokrmů (3 lžíce denně).

Přidat komentář